Jakiś czas temu zapowiadałam publikację kart pracy, które tworzę na potrzeby pracy z dziećmi – nad emocjami i poczuciem własnej wartości. Dziś udostępniam 9 kart w PDF do użytku własnego (czarno-białe wyglądają dobrze).

Karty do pracy z dzieckiem – materiały do pobrania

Jeśli wykorzystujesz je będąc rodzicem, pamiętaj, że ważne jest uzupełnianie kart razem z dzieckiem (nie dajemy ich dziecku jako kolorowanka do samodzielnej zabawy). Wspólnie z nim zastanawiaj się nad różnymi sytuacjami, które powodują konkretne emocje i pytaj dziecko o rozwiązania (nie narzucając własnych). Gdy dziecko podaje sposób poradzenia sobie, który wydaje Ci się niewłaściwy – pytaj jakie będą skutki. O dalszy bieg wydarzeń warto pytać także przy dobrych rozwiązaniach. Ważne jest, aby dziecko zapisywało rozwiązania, które faktycznie mogą przynieść mu ulgę i są możliwe do zrealizowania.

Podczas wyszukiwania z dzieckiem jego mocnych stron (cech), warto przypomnieć jakąś pozytywną sytuację i zapytać dziecko jakich cech i umiejętności wtedy użyło.

Nie dyktujemy odpowiedzi za dziecko, ani nie zapisujemy za nie. Oczywiście rozwiązania można nie tylko zapisywać, ale również rysować czy wycinać obrazki z gazet. Można też posłużyć się scenkami i odegrać z dzieckiem konkretną sytuację z zastosowaniem metod zapisanych w karcie pracy. Czasem dzieci nie posiadają pewnych umiejętności. Warto wtedy zamienić się rolami, pokazać jak samemu rozwiążemy sytuację, będąc “w butach” dziecka i dopiero wtedy poprosić go o odegranie podobnej lub tej samej scenki. Tak jak w każdym teatrze podczas prób aktor ma oczywiście prawo się mylić, ćwiczyć i testować.

Oceń materiały

Czy te materiały były dla Ciebie przydatne?


POWIĄZANE TREŚCI

Jak chwalić dziecko – cechy dobrej pochwały

Chwalenie dzieci jest ważnym elementem wychowania. Sprzyja budowaniu poczucia własnej wartości, zadowolenia z siebie. Wpływa pozytywnie na motywację dziecka do nauki, wykonywania obowiązków domowych czy przestrzegania norm społecznych i etycznych. Niestety nie każda pochwała działa w ten sposób, a to dlatego, że często są one źle sformułowane lub wypowiedziane w nieodpowiednim momencie. 

Komiks o złości – nie tylko dla dzieci

Po co jest złość? Jak rozmawiać z dziećmi o złości? Zobacz komiks o złości.

Jak rozwiązywać problemy wychowawcze? – zbiór metod

Kopanie, krzyk, niszczenie przedmiotów, pozostawianie po sobie bałaganu, zaniedbywanie nauki, zaczepki względem kolegów, rodzeństwa, rodziców – trudnych zachowań u dzieci jest wiele. Podobnie jak wiele jest ich przyczyn. 

Podobne wpisy