Sny są niezwykle ciekawym fragmentem naszego życia psychicznego. Ludzie szukają odpowiedzi na pytanie, czy sny coś oznaczają, czy przepowiadają przyszłość. Ludzie często dzielą się na tych, którzy mówią, że sny to bzdury i nie warto im ufać oraz na tych, którzy szukają wiedzy o symbolach ze snu w sennikach.

Dziś parę słów o tym zagadnieniu z punktu widzenia psychologii i psychoterapii.

Fazy snu

Nasz sen nie jest jednolity, składa się bowiem z przeplatających się faz – NREM i REM. Faza NREM dzieli się jeszcze na mniejsze fazy i to właśnie w niej występuje tzw. sen głęboki, czyli czas najsilniejszej regeneracji naszego organizmu.

Marzenia senne występują natomiast głównie w fazie REM, nazywanej też fazą szybkich ruchów gałek ocznych. Wtedy nasze ciało jest rozluźnione, ale mózg intensywnie pracuje. Następuje przetwarzanie i porządkowanie świeżych informacji spraw w pamięci i wtedy właśnie pojawiają się rożnego rodzaju sceny i obrazy. Jaka jest ich treść?

Znaczenie emocjonalne naszych snów

To co pojawia się w snach ma najczęściej związek z tym, co docierało do nas przed zaśnięciem – właściwie przez cały dzień, ale też z tym, co sami próbowaliśmy w głowie przetwarzać. Sny są odbiciem różnych elementów z naszej rzeczywistości, ale bywa, że nasz mózg tworzy z niej obrazy dla nas niejasne.

Jeśli chcesz zrozumieć swój sen – szukaj w nim elementów tego, co widziałeś, słyszałeś, czego doświadczałeś i o czym myślałeś poprzedniego dnia albo ogólnie – w ostatnim czasie. Szukaj w nim także dominujących emocji – strachu, dumy, radości, spokoju, poczucia winy, wstydu, poczucia bezradności. Zwracaj także uwagę na to, jakich czynności dużo wykonujesz we śnie (albo nie wykonujesz wcale) – to może obrazować Twoje życie emocjonalne z poprzedniego dnia, ale też ogolnie – okresu w życiu w którym teraz się znajdujesz. Przyjrzyj się także pozycji względem świata, którą przyjmujesz we śnie – czy ustalasz zasady, czy ulegasz, czy jesteś aktywny czy pasywny. Czy znajdujesz się w miejscach, w których czujesz się komfortowo, czy w takich w których czujesz się wrzucony bez Twojej chęci i zgody. Czy w śnie ludzie są Twoimi przyjaciółmi i pomagają Ci w mierzeniu się ze światem, czy musisz z nimi walczyć. Czy jesteś sam czy w grupie? Kto jest pozytywną postacią, a kto negatywną? Kogo z Twojego życia te postacie Ci przypominają. Czy we śnie udaje się zrealizować jakieś pragnienie lub potrzebę, na które w życiu codziennym nie masz jeszcze odwagi?

Sny mają ogromny związek z tym, w jakim punkcie rozwoju znajdujemy się w danym momencie – zarówno tak ogólnie życiowo jak i w kontekście konkretnego wyzwania, z którym się mierzymy. Osoby korzystające z terapii często opowiadają o tym, jak zmieniają się ich sny i objawy psychosomatyczne (różne reakcje bólowe, napięciowe i z innych układów naszego ciała na nadmiar stresu) w trakcie zmiany terapeutycznej. Odzyskiwanie wpływu w życiu znajduje odzwierciedlenie we śnie. Z roli osoby poszkodowanej, skazanej na to, co jej się przydarza, Klienci przechodzą w rolę aktywną, decyzyjną, przejmującą inicjatywę w swoim życiu psychicznym, ale również w świecie zewnętrznym.

Jeśli nie możesz we śnie odzyskać wpływu i świat zalewa Cię niekorzystnymi wydarzeniami, a Ty jesteś bezradny – być może potrzebujesz zmierzyć się bardziej aktywnie z jakąś trudnością. Jeśli trudne sny ciągną się za Tobą od dłuższego czasu i nie możesz stawić im czoła – przyjrzyj się na to jak to jest w życiu codziennym. Z czym się zmagasz? Jakich umiejętności potrzebujesz? Asertywności? Wsparcia? Samoakceptacji? Odpoczynku? Zadbaj o to, a jeśli samodzielny wysiłek nie pomaga, udaj się na terapię.

Jeśli natomiast chcesz rozszyfrować swój sen, jako informację o Twoim życiu emocjonalnym – zapraszam Cię do wspólnej eksploracji.

Podobne wpisy