Sprawdź, czy inni używają jej wobec Ciebie manipulacji i rozpoznaj komunikaty, których Ty używasz wobec innych.

To słyszyszTo kryje się pod spodem
Jesteś egoistą!Żądam, że będziesz spełniać moje oczekiwania. Nie potrafię radzić sobie z odmową
Jesteś leniwy!Oczekuję, że będziesz mieć motywację do robienia tego, czego ja chcę od Ciebie
Do niczego się nie nadajeszNie potrafię zapanować nad swoimi emocjami, gdy Ty lub inni ludzie popełniają błędy. Nauczono mnie, że każdy musi być idealny, ale ja także przez to cierpię.
Jak możesz tak mnie ranić ?! (odmową)Nie chcę tego przyznać, ale wciąż wierzę, że to inni ludzie są odpowiedzialni za moje emocje i w końcu wynagrodzą mi krzywdy, które kiedyś mnie spotkały.
Jesteś niewdzięczny! Tyle dla Ciebie robię!Nauczono mnie, że jeśli będę wystarczająco się starać, to dostanę to, czego chcę. Nie dostaję tego, bo tego nie wyrażam, a jeśli już to robię to bardziej żądam niż proszę i Ciebie nie biorę pod uwagę.
Bo Ty nigdy nie bierzesz mnie pod uwagę!Chciałbym być częściej brany pod uwagę, ale mam trudność by Ci o tym mówić w konkretnych sytuacjach. Łudzę się, że się domyślisz i dasz mi to. A gdy tego nie robisz, czuję się zawiedziony.

Manipulacja to zakamuflowana agresja, ukryta pod przykrywką racji, mądrości lub… cierpienia. W zdrowej komunikacji jest miejsce na mówienie o cierpieniu, ale nie na wymuszanie cierpieniem. Nie musisz zgadzać się na manipulującą agresję.’

Potrzebujesz się nauczyć wyrażać potrzeby wprost i bez manipulacji?

Przyjdź na warsztat “Jak rozmawiać o potrzebach i emocjach” i poćwicz w bezpiecznych warunkach. 14 stycznia 2023 w Warszawie.

Chcesz nie przegapić kolejnych poradników?

Obserwuj stronę, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, poradnikach i innych możliwościach wsparcia w rozwoju osobistym!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?


Formy wsparcia psychologicznego

Konsultacja psychologiczna

To forma wsparcia w kryzysach i problemach psychologicznych. Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz psychoterapii, treningu umiejętności, diagnozy czy konsultacji z lekarzem psychiatrą, konsultacja psychologiczna jest dobrym pierwszym wyborem.

Psychoterapia indywidualna

Terapia jest procesem rozwoju, dedykowanym mierzeniu się z przedłużającymi się problemami i zaburzeniami natury emocjonalnej i interpersonalnej. Jest skuteczną w radzeniu sobie z depresją, lękiem, PTSD i skutkami trauma, syndromami DDA i DDD czy zaburzeniami osobowości.

Treningi komunikacji

Praktyczne zajęcia służące ćwiczeniu umiejętności potrzebnych do budowania relacji – skutecznej, empatycznej, asertywnej komunikacji. Dają możliwość rozpoznania własnych nieskutecznych wzorce komunikacji, które oddalają od innych ludzi, utrudniają realizację celów życiowych i doświadczanie satysfakcji w relacjach.
Treningi mogą mieć formę indywidualną, grupową lub dla par.

Podobne wpisy