Masz czasami tak, że pojawia się u Ciebie jakaś nieznośna emocja, której w żaden sposób nie możesz się pozbyć? Taka nieprzemijająca i narastająca z czasem? Zastanawiasz się czemu ciągle tak się czujesz i Twój stan nie mija. To może być smutek, lęk, bezradność, wstyd… To może być atak paniki, przewlekły ból emocjonalny, prowadzący do bólu głowy czy brzucha.

Jest na to pewien sposób! Dla wielu osób bardzo nieintuicyjny.

Kiedy pojawiają się w nas trudne emocje często chcielibyśmy jak najszybciej się ich pozbyć. Bo to trudne, bo to męczące, bo to nie wypada, bo to głupie. I wtedy robimy bardzo kluczową rzecz. Zaczynamy wymuszać na sobie zakończenie danej emocji, próbujemy ją okiełznać. Nieświadomie (lub świadomie) zaczynamy się za nią krytykować. I emocja wcale nie opada, więc wymuszamy jeszcze bardziej. Zaczynamy źle się czuć nie tylko ze względu na tą pierwszą emocję, ale też dlatego, że ona nie mija. Trwanie jednej emocji zaczyna wywoływać nowe emocje – złość na siebie, poczucie winy, narastającą bezradność i smutek. Możemy też bać się, że ten stan nigdy nie minie, albo, że lęk nas zabije. Czujemy emocję “na temat” emocji. Czujemy się… coraz gorzej. Zamiast czuć tylko emocje, związane z sytuacją, która się przydarzyła, dodatkowo czujemy emocje związane z … wystąpieniem emocji. Nakręcamy się.

Jeśli chcesz, aby ta lawina nie rozpędzała się musisz zrobić najbardziej nieintuicyjną rzecz… musisz przestać coś z tym robić. Przestać wymuszać na sobie i przestać krytykować się za to, że cos czujesz. Emocje są. Przychodzą i odchodzą. Niektóre informują nas o potrzebach lub wartościach. Inne przychodzą jak nieproszony gość z przeszłości, jakaś niezałatwiona sprawa, nieodreagowane napięcie, niezrealizowana potrzeba z dzieciństwa. Ale jeśli nie jesteśmy w stanie ich przyjąć i zaopiekować się z nimi z akceptacją i troską – naturalnie będą się nasilać. Zauważ, przestań myśleć, przestań działać, przestań się nakręcać. Daj sobie wsparcie. Zadbaj o niezaspokojone potrzeby. Odetchnij – wypuść powietrze – do końca. I jeszcze raz. Sprawdź, czy to co czujesz dotyczy bieżącego momentu czy Twojego niezaopiekowanego dziecka z przeszłości. I spójrz na siebie z troską. Wtedy łatwiej będzie pójść dalej.

Pamiętaj, że każda emocja jest ważna i jest po coś.

Jeśli wsparcie i poszukiwanie wsparcia w bliskich nie pomaga – skorzystaj z psychoterapii. Nie siedź w nieskończoność z emocjonalnym guzem, aż urośnie do kosmicznych rozmiarów i zatruje całe Twoje życie i wszystkie relacje.

Jeśli potrzebujesz wsparcia

Konsultacja psychologiczna

To forma wsparcia w kryzysach i problemach psychologicznych. Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz psychoterapii, treningu umiejętności, diagnozy czy konsultacji z lekarzem psychiatrą, konsultacja psychologiczna jest dobrym pierwszym wyborem.

Psychoterapia indywidualna

Terapia jest procesem rozwoju, dedykowanym mierzeniu się z przedłużającymi się problemami i zaburzeniami natury emocjonalnej i interpersonalnej. Jest skuteczną w radzeniu sobie z depresją, lękiem, PTSD i skutkami trauma, syndromami DDA i DDD czy zaburzeniami osobowości.

Treningi komunikacji

Praktyczne zajęcia służące ćwiczeniu umiejętności potrzebnych do budowania relacji – skutecznej, empatycznej, asertywnej komunikacji. Treningi mogą mieć formę indywidualną, grupową lub dla par.

Podobne wpisy