Terapia traumy jest skierowana do osób, które mają za sobą trudne doświadczenia, takie jak wypadki, przemoc i nadużycia, poniżenie, pozostawiające istotny negatywny wpływ na dalsze życie. Traumą może być również dzieciństwo, niezaspokajające ważnych potrzeb emocjonalnych – pełne chaosu, krytyki i nieprzewidywalności ze strony rodziców, częstego poczucia opuszczenia i nieważności, bycia pozostawionym bez wsparcia czy opieki. Traumatyczne może być również obserwowanie jakiegoś przerażającego wydarzenia lub bycie stale narażonym na skrajne sytuacje (np. praca w wojsku, policji, ratownictwie medycznym, itp.).

Przykładowe skutki traumy

Doświadczona trauma może powodować różne skutki i u każdego mogą one być nieco inne

 • Nawracające uporczywe wspomnienia i sny (niechciane, silnie nieprzyjemne, wywołujące lęk) – tak, jak gdyby trauma odtwarzała się ciągle i ciągle mimo jej odsuwania
 • Objawy fizyczne – stany napięcia, bóle, kołatanie serca, problemy ze snem, utrudnione oddychanie, potliwość, różne dziwne dolegliwości, których wcześniej nie było
 • Ciągły niepokój, stan czuwania, niezdolność odpoczynku – bycie nieobecnym w tu i teraz
 • Utrata kontaktu z emocjami, odrętwienie emocjonalne, niezdolność odczuwania radości i przyjemności, utrata zainteresowań
 • Problemy w relacjach – odsuwanie się od innych, niezdolność stawiania granic, poczucie winy i skłonność do samopoświęcania, wchodzenie w toksyczne relacje, w których trauma jest odtwarzana ponownie (szczególnie częste w przypadku traum relacyjnych z okresu dzieciństwa)
 • Stany depresyjne, negatywne myśli, rezygnacja z życia i tego, co wcześniej sprawiało przyjemność, zdarzają się również myśli samobójcze
 • Lęk w konkretnych sytuacjach (często paraliżujący) – związany z miejscami, sytuacjami, rzeczami, dźwiękami, a czasem nawet zapachami skojarzonymi z traumą i skłonność do unikania tych bodźców i sytuacji. Obawa przed tym, że znowu coś złego się wydarzy
 • Zaburzenia po stresie traumatycznym – PTSD (zespół stresu pourazowego), complex PTSD (złożony zespół stresu pourazowego), ASD (stres ostry), zaburzenia związane z dysocjacją
 • Trauma relacyjna z dzieciństwa może wiązać się z innymi zaburzeniami, takimi jak zaburzenia osobowości (m.in. borderline), skłonnością do uzależnień, nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.
Trauma jest doświadczeniem lęku i utraty kontroli

Na czym polega terapia traumy?

Terapia traumy może przebiegać w różny sposób, w zależności od tego, jakich objawów doświadczasz i jakie cele chcesz osiągnąć, jednak zwykle ma pewne wspólne elementy:

 • Uporządkowanie traumy i tego co się z nią wiąże, aby uporać się z poczuciem winy i wrażeniem, że trauma „przejęła całe życie”
 • Odreagowanie trudnych emocji
 • Nauka sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, nawracającymi wspomnieniami i myślami
 • Domknięcie niedomkniętych tematów, aby móc skupić uwagę na nowych celach życiowych i radości
 • Odbudowa poczucia bezpieczeństwa i wyjście ze stanu ciągłego czuwania poprzez techniki relaksacyjne, oddechowe i inne metody pracy z ciałem
 • Odbudowanie granic i większa świadomość siebie, swoich potrzeb i zachowań w relacjach
 • Praca nad nową nadzieją, sensem, wartościami i celami

Wiele osób pyta o to, czy traumę trzeba opowiedzieć podczas terapii. Nie ma na to pytanie jednej złotej odpowiedzi. Wszystko zależy od celów terapii i gotowości Klienta. Opowiedzenie i poukładanie traumy bywa pomocne, ale czasem nie jesteśmy na to gotowi i to także jest w porządku. W opowiadaniu o traumie nie chodzi o to, aby jeszcze raz doświadczyć trudnych emocji, ale o ty, by je przekształcić, zyskać dystans i równowagę, sięgnąć po kontrolę nad paraliżującym doświadczeniem.

Kto zajmuje się terapią traumy?

Terapia traumy jest obszarem pracy psychotraumatologa i psychoterapeuty. W zależności od tego, czy chodzi o objawy prostego PTSD (takie jak np. napięcie, nawracające wspomnienia i obrazy) czy może złożone PTSD i zaburzenia osobowości inny może być wybór specjalisty i nurtu psychoterapeutycznego.

W usunięciu objawów wydarzenia traumatycznego pomocna może być terapia EMDR, Somatic Experiencing, TRE, terapia poznawczo-behawioralna oraz inne dedykowane metody terapii traumy. Pomocne są także metody bazujące na uważności (mindfulness).

W przypadku złożonego PTSD i zaburzeń osobowości (np. borderline) dobrym rozwiązaniem może być terapia psychodynamiczna i oparta na metalizacji, terapia schematu, DBT.

W przypadku terapii traumy szczególnie zalecana jest terapia stacjonarna.


O mnie

Agnieszka Juroszek

Jestem psychologiem, psychotraumatologiem, trenerem umiejętności społecznych. Ukończyłam szkolenie przygotowujące do pracy w nurcie Terapii Schematu (akredytacja Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematu ISST). Kontynuuję kształcenie psychoterapeutyczne w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym w Szkole Psychoterapii Intra.
Prowadzę konsultacje, procesy terapeutyczne i rozwojowe oraz warsztaty i treningi umiejętności. Pracuję w Warszawie (Śródmieście, Bielany) w Poradni Psychologicznej SYNERGIA oraz online.

Cennik

UsługaCenaCzas
Psychoterapia stacjonarna200 zł50 minut
Dłuższa sesja (stacjonarnie)280 zł80 minut
Psychoterapia online – zapisy przez bloga/mailowo180 zł50 minut

Jak umówić wizytę?

Na sesję możesz zapisać się mailowo LUB przez poniższy formularz. Na sesję stacjonarną możesz się również umówić telefonicznie w Poradni Psychologicznej Synergia, tel: 502 973 526.

 • agnieszka.juroszek@gmail.com
Umów wizytę – podstrony

Podobne wpisy