Poniżej znajdziesz przydatne informacje przed pierwszą konsultacją.
Uwaga: Poniższe informacje dotyczą sesji online, umawianych mailowo lub przez bloga.
Jeśli umawiasz się na sesję stacjonarną w Poradni Psychologicznej Synergia obowiązuje inna cena oraz inne dane do płatności.
Jak wygląda pierwsze spotkanie?
Pierwsze spotkanie to czas na rozmowę o celach terapii – problemach, z którymi chcesz się zmierzyć i efektach, które chcesz uzyskać. Psycholog będzie Ci również zadawać różne pytania, związane z tematem, z którym przychodzisz. To także dobry czas dla Ciebie na zadanie pytań dotyczących terapii, sposobu pracy terapeuty, itp. Jeśli masz już jakieś doświadczenia z terapią – warto o nich powiedzieć na pierwszym spotkaniu. Warto także powiedzieć terapeucie, jeśli posiadasz diagnozę psychiatryczną, przyjmujesz jakieś leki lub chorujesz na coś przewlekle. Nie musisz jednak przynosić diagnoz na pierwsze spotkanie. W razie potrzeby, zostaniesz o nie poproszony później.
Kiedy i w jaki sposób mogę opłacić sesję?
Pierwszą sesję należy opłacić przelewem oraz wysłać potwierdzenie płatności mailowo na podany adres 48h przed terminem sesji. Jeśli płatność jest wykonywana z wyprzedzeniem większym niż 3 dni robocze wysłanie potwierdzenia nie jest konieczne. Terminowa płatność za pierwszą sesję jest gwarancją rezerwacji wybranego terminu.
Wpłata na konto ING numer: 10 1050 1083 1000 0097 4199 8380
Tytułem: Konsultacja psychologiczna – DATA KONSULTACJI
Dane do przelewu: UWAŻNIEJ Agnieszka Juroszek
Kwota: 200,00 zł/50 min
Email: agnieszka.juroszek@gmail.com
W przypadku kolejnych sesji płatności można dokonać w taki sam sposób.
Jak się przygotować do sesji online
Przed sesją online przygotuj sobie odpowiednie miejsce do rozmowy. W takim miejscu nie powinno być innych osób, zadbaj także, aby podczas spotkania nikt nie wchodził do pomieszczenia – np. jeśli z kimś mieszkasz, powiedz o tym, że na około godzinę będziesz potrzebować całkowitej prywatności. Podczas sesji nie należy również wykonywać innych czynności, wymagających skupienia, np. prowadzić samochodu. Jeśli to możliwe, rozmawiaj przy użyciu słuchawek, a jeśli nie ma takiej możliwości zadbaj o pomieszczenie bez echa. Zadbaj także o stabilne połączenie internetowe.
Sesje odbywają się za pomocą komunikatora Skype. Możesz się połączyć z przeglądarki, bez instalowania dodatkowych programów, choć rekomenduję używanie własnego konta Skype. Jeśli posiadasz konto na Skype – napisz wiadomość na moje konto Skype dzień przed planowanym spotkaniem (skype: live:agnieszka.juroszek). O ustalonej godzinie zaczekaj na połączenie z mojej strony.
Jeśli nie posiadasz konta na Skype i nie chcesz go zakładać – koniecznie poinformuj o tym wcześniej mailowo. W takiej sytuacji otrzymasz przed spotkaniem link do połączenia się z przeglądarki.
Czy można odwołać umówioną sesję?
Sesję można nieodpłatnie odwołać z wyprzedzeniem minimum 24h. Można również zmienić termin sesji – z takim samym wyprzedzeniem czasowym.
Sesja odwołana z opóźnieniem podlega płatności.
W jaki sposób kontaktować się z terapeutą / psychologiem?
Wszelki kontakt z terapeutą odbywa się mailowo na adres: agnieszka.juroszek@gmail.com
W ten sposób możesz umówić spotkanie, odwołać, zmienić termin, zapytać o jakąś kwestię organizacyjną. Mimo, że sesje odbywają się przez Skype, nie ma możliwości odwołania spotkania w ten sposób.
Kontakt z terapeutą poza terminami sesji służy do kwestii organizacyjnych. Wszelkie tematy związane z emocjami i trudnościami powinny być omawiane podczas sesji.
Czy pierwsze spotkanie sprawi, że poczuję się lepiej?
Niektóre osoby mówią, że po pierwszym spotkaniu czują ulgę, że “wygadały się”, poczuły się zrozumiane, mogły opowiedzieć o czymś trudnym osobie, która nie będzie ich oceniać. Inni mówią, że dzięki pierwszemu spotkaniu czują nadzieję, związaną z tym, że ich trudności można pokonać, że terapia może im pomóc. Zdarza się także, że już podczas pierwszej rozmowy udaje się dzięki pomocy specjalisty poukładać pewne rzeczy, zobaczyć coś w nowym świetle i dzięki temu znaleźć nowe rozwiązania. Czasami zdarza się, że po pierwszym spotkaniu okazuje się, że dalsza praca nie jest potrzebna, bo jedna sesja wystarcza, żeby wyjść z chwilowego impasu.
Nie jest to jednak zasadą, że pierwsze spotkanie sprawi, że poczujesz się lepiej, zwłaszcza, jeśli Twoje trudności trwają już od dłuższego czasu. Psychoterapia jest procesem rozciągniętym w czasie, a zmiany zachodzą najczęściej stopniowo.
Czy terapeutę obowiązuje poufność?
Terapeutę czy psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Oznacza to, że nie może ujawniać Twoich danych i treści rozmowy osobom trzecim. Terapeuta może ujawnić niektóre z uzyskanych od Ciebie informacji jedynie w sytuacji, kiedy życiu lub zdrowiu Twojemu, terapeuty lub osoby trzeciej grozi niebezpieczeństwo. W praktyce zdarza się to bardzo, bardzo rzadko. Najczęstszą sytuacją, kiedy tajemnica zawodowa musi zostać złamana, jest konieczność wezwania karetki pogotowia w przypadku zagrożenia życia.
Czy muszę mówić o wszystkich trudnych rzeczach na pierwszym spotkaniu?
Gabinet psychologiczny / psychoterapeutyczny jest miejscem w którym porusza się często trudne tematy – związane z emocjami, problemami, kłopotliwymi myślami, zachowaniami, wspomnieniami czy relacjami. Zdarza się, że są to tematy, o których nie rozmawialiśmy dotąd z nikim innym, a przecież na początku terapeuta jest dla Ciebie całkiem obcą osobą. To zupełnie naturalne, że nie chcesz rozmawiać o wszystkim. Masz prawo do zachowania dla siebie pewnych kwestii nie tylko podczas pierwszej konsultacji, ale nawet podczas dłuższej psychoterapii – masz prawo powiedzieć, że nie chcesz o czymś mówić lub na ten moment nie czujesz gotowości, by o tym rozmawiać.
Pamiętaj jednak również o tym, że jeśli rzeczy, o których nie chcesz rozmawiać są związane z problemem, który chcesz rozwiązać, warto przynajmniej napomknąć, że są sprawy, które są dla Ciebie trudne, ale mogą mieć znaczenie dla rozwiązania. Psychoterapeuta, nie wiedząc o nich, może nie być w stanie Ci pomóc. Jeśli będzie wiedział, że istnieje coś, o czym trudno Ci mówić, możecie wspólnie poszukiwać sposobu, byś Ty mógł czuć się bezpiecznie, ale jednocześnie byś mógł rozwiązać Twój problem.
Czy terapeuta powie mi, co mam zrobić?
Terapeuta nie daje rad, ani nie mówi w jaki sposób postąpić. Czasami pokazuje dodatkową perspektywę, pomaga przeanalizować problem z wielu perspektyw, zadaje pomocnicze pytania. Podsuwa pewne strategie, które można wykorzystać i uczy nowych metod radzenia sobie z problemami, dzieląc się swoja wiedzą psychologiczną. Jednak ostateczna decyzja o tym, jak postąpić i co będzie dla Ciebie najlepsze należy do Ciebie.
Czy można jednocześnie uczęszczać na terapię i brać leki ?
Najczęściej nie ma przeciwwskazań, żeby jednocześnie uczęszczać na terapię i przyjmować leki. Często łączenie psychoterapii i farmakoterapii jest zalecane. Warto jednak poinformować terapeutę o tym, jakie leki przyjmujemy i na co się leczymy oraz informować na bieżąco o ewentualnych zmianach dawek.
Co trzeba wiedzieć przed konsultacją dotyczącą dziecka / nastolatka
W przypadku sesji, dotyczących dzieci i młodzieży na pierwszą wizytę zapraszam tylko rodziców.
Treść rozmów z dzieckiem / nastolatkiem nie może być ujawniana rodzicom, ani innym osobom, z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (wtedy ujawnione są tylko informacje niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa, a dziecko jest informowane, że te informacje muszą zostać ujawnione).
W przypadku pracy z nastolatkiem powyżej 14 roku życia realizowane są cele nastolatka. W przypadku dzieci młodszych, gdzie cele pracy są określane razem z rodzicami, rekomendowana jest praca z całą rodziną.
W przypadku nastolatków terapeuta może, ale nie musi zaproponować pracę z całą rodziną / konkretnymi osobami, by zapewnić najlepszą pomoc.
Co to znaczy, że terapeuta korzysta z superwizji?
Każdy terapeuta, nawet posiadający wieloletnie doświadczenie, ma obowiązek etyczny korzystania z superwizji, czyli konsultowania swojej pracy z bardziej doświadczonym specjalistą, przygotowanym do bycia superwizorem. Dzięki temu unika popełniania błędów, poszerza swoją perspektywę i może lepiej pomóc klientom. Superwizja chroni więc dobro Klienta.
Co jeśli nie będzie mi odpowiadał sposób pracy terapeuty?
Jeśli jest coś, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo w gabinecie, możesz o tym powiedzieć terapeucie. Być może okaże się, że terapeuta jest w stanie to zmienić tak, abyś poczuł się lepiej lub możecie wynegocjować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony. Naturalnie może także okazać, że terapeuta pracuje w inny sposób niż byś tego oczekiwał, albo jego sposób bycia Ci nie odpowiada. Wtedy wystarczy mu po prostu o tym powiedzieć i wybrać innego specjalistę. Można także poprosić o polecenie innego specjalisty.
Jak wygląda terapia
Więcej informacji na temat terapii i mojego sposobu pracy możesz znaleźć w zakładkach „Psychoterapia indywidualna” oraz “Pytania o terapię”. Na stronie Psychologia Codzienności znajdziesz także dodatkowe materiały do pobrania, do których mogę Cię czasem odsyłać w procesie terapii.