Jeśli chcesz poznać człowieka, nie słuchaj, co mówią o nim inni.
Posłuchaj, co on mówi o innych.

Często popadamy w pułapkę sugerowania się tym, co ludzie myślą na temat osób, które mało znamy. Chcemy w ten sposób wyrobić sobie o nich zdanie. Zależy nam na czasie. Nie znosimy niepewności. chcemy jak najszybciej wiedzieć, co myśleć o danej osobie. Czy warto z nią rozmawiać, czy warto jej ufać.

W ten sposób narażamy się jednak na błędną ocenę. Informacje, które zdobywamy są przesiane przez filtr obserwatora, który najczęściej nie jest obiektywny.  Każdy człowiek co innego u innych lubi, co innego go drażni. Inaczej oceniłby tą osobę niż Ty. Czy w takim razie musimy trwać w niepewności, nie wiedząc czego spodziewać się po osobie, której nie znamy? Czy mamy bezczynnie czekać?

Na zaufanie pracuje się długo, łatwo też je stracić. Są jednak osoby, którym z jakichś powodów udaje się to szybciej i na dodatek nie tracą tego zaufania. Kim są te osoby? Co takiego robią? Czego z dużą pewnością możemy się dowiedzieć o osobach, których nie znamy, słuchając jedynie tego, co mówią?

Jak ten człowiek ocenia innych? 

Jeśli słuchając tego, co ktoś mówi o innych słyszysz stale same negatywy, jest bardzo prawdopodobne co ten ktoś powie niebawem o Tobie. Zdarza się oczywiście, że w sytuacji złości, stresu, ktoś krytykuje pojedyncze osoby, które zachowały się w sposób nieuczciwy. Jeśli jednak narzekanie i krytykowanie jest stałym sposobem rozmowy – świadczy ono nie tyle o otoczeniu tej osoby, co o tym jak ona sama widzi świat.

Czy jest godny zaufania?

Jeśli Twój rozmówca stale mówi Ci o tym, co ktoś inny mu powiedział – uważaj. Jest bardzo prawdopodobne, że to co powiesz – zostanie przekazane dalej. Zanim opowiesz o czymś – zastanów się, czy chcesz, żeby inni się o tym dowiedzieli.

Jak ten człowiek traktuje innych?

Jeśli w towarzystwie tej osoby czujesz się dobrze, swobodnie jest możliwe, że inni czują się podobnie. Jeśli Twój rozmówca krytykuje Cię i poniża Cię na każdym kroku ledwie Cię znając – prawdopodobnie nie świadczy to o Tobie (chyba, że rzeczywiście zrobiłeś coś naprawdę niestosownego) tylko o tej osobie. Jeśli ktoś ledwie poznany stale Cię krytykuje – prawdopodobnie nie stanie się bardziej empatyczny i  pozwalając na bycie sobą – niezależnie od tego jak bardzo będziesz się starać udowodnić swoją wartość, kompetencję.


Czy zatem po sposobie mówienia można dowiedzieć się samych negatywów o ludziach? 

Oczywiście, że nie. Łatwiej jest jednak wyłapać sygnały ostrzegawcze niż informacje o tym, że mamy do czynienia z człowiekiem “z kręgosłupem”. Nasz system obronny łatwiej wychwytuje to co, świadczy o zagrożeniu. Warto jednak zwracać uwagę i doceniać to, co świadczy dobrze o rozmówcy. Dyskrecję, I być taką osobą, którą chcielibyśmy mieć za przyjaciela.

Ludzie o ludziach mówić będą zawsze. Dobre lub złe rzeczy. Zdanie warto wyrabiać sobie samemu i być w zgodzie z sobą, nie ulegając naciskom. Nie starać się dogodzić innym za wszelką cenę. Bo są takie osoby, które docenią to kim jesteśmy i takie, którym zawsze coś się nie spodoba.

Podobne wpisy