Wszyscy potrzebujemy innych ludzi, potrzebuje relacji. Skoro już żyjemy w społeczeństwie to chcielibyśmy być dobrze odbierani.
Jednym zjednanie sobie ludzi przychodzi łatwiej, innym trudniej. Dlaczego tak jest? Co robić, by przyciągać ludzi do siebie i wzbudzać ich sympatię i uznanie?

  1. Uśmiechaj się – ludzie odruchowo odwzajemniają uśmiech i kodują pozytywne skojarzenia z daną osobą
  2. Okazuj zainteresowanie i troskę – dbaj o potrzeby innych, dzięki temu będą się czuć dobrze z Tobą
  3. Dawaj coś z siebie – czas, pomoc, inspiracje
  4. Bądź pozytywny – zastąp narzekanie optymizmem, doceniaj, nie staraj się na siłę naprawiać ludzi, pozwól im być sobą i mówić otwarcie
  5. Bądź autentyczny – szczerość nie sprawi, ze wszyscy będą Twoimi przyjaciółmi, ale zjedna Ci tych prawdziwych. Na dłuższą metę nie da się budować konstruktywnych relacji na kłamstwie, udawaniu, konformizmie i podlizywaniu się. Nie daj sobie wejść na głowę, ale też umiej zachwycić się czymś
  6. Rób to co kochasz – będziesz mieć o czym mówić z pasją, a po za tym  masz szansę na poznanie osób, które również się tym interesują
  7. Zaakceptuj siebie, nie boj się błędów. Trudno lubić kogoś, kto sam nie potrafi znieść swojego towarzystwa i nie toleruje niedoskonałości u siebie i innych.
  8. Bądź kulturalny i cierpliwy – takt i opanowanie sprawia, że ludzie czują się z nami bezpiecznie i komfortowo
  9. Stale ucz się rozmawiać – ciągle poznajemy nowych ludzi, napotykamy na nowe sytuacje i wyzwania. To co potrafiliśmy wczoraj może okazać się niewystarczające dziś, ale jednocześnie jest dla nas skarbcem, z którego możemy korzystać w rozwoju.
  10. Zacznij naprawdę lubić innych – nawet najlepsze rady nie pomogą,  jeśli zainteresowanie drugą stroną nie jest prawdziwe, a jedynie pochodzące z chęci zdobycia przyjaciół za wszelką cenę.

Podobne wpisy