Unikanie nieprzyjemnych emocji daje krótkotrwałą ulgę i długotrwałe napięcie, zabiera nam szansę na pełne korzystanie z życia. Jeśli boisz się niektórych emocji są inne sposoby radzenia sobie niż unikanie.

Unikanie nieprzyjemnych emocji jest naszą naturalną tendencją, która miała nam pomagać w przetrwaniu. Niestety czasem używamy jej w sposób, który w dłuższej perspektywie czasowej uniemożliwia nam budowanie szczęśliwego, spełnionego życia. Czerpanie radości i zadowolenia na dłuższą metę nie jest możliwe bez ryzyka. Ryzyka odrzucenia, niepowodzenia, krytyki, różnic, niewygody.
Unikanie nieprzyjemnych emocji ma różne formy:
- zagłuszanie emocji używkami, zakupami, hazardem, serialami, muzyką
- spanie po kilkanaście godzin dziennie
- bardzo intensywny sport
- korzystanie z telefonu podczas spotkań towarzyskich by uniknąć odczuwania dyskomfortu
- trzymanie ludzi na dystans, powierzchowność
- nie nawiązywanie relacji z obawy przed odrzuceniem i krytyką
- i wiele innych
To normalne, że boisz się niektórych emocji, zwłaszcza jeśli nikt Cię nie nauczył jak zdrowo z nich korzystać. Na szczęście możesz się tego nauczyć. Co może Ci w tym pomóc:
- stopniowe oswajanie się z lękiem – dyskomfort słabnie po czasie
- zrozumienie jaką funkcję unikanie miało w przeszłości w Twoim życiu
- akceptacja tego, że czegoś się boisz. Masz do tego prawo
- samowspółczucie, mindfulness
- pamiętanie o tym, że zmiana będzie na początku wiązała się z dyskomfortem. To normalne.
- ocena na ile Twoje obawy są realne
- budowanie poczucia sprawczości
- psychoterapia, uwzględniająca schematy emocjonalne i tendencję do unikania
Pamiętaj także, że nie chodzi o to, by całkowicie pozbyć się unikania. Chodzi raczej o to, żeby to unikanie nieprzyjemnych emocji pozwalało nam odpocząć i nie pakować się w zbędne kłopoty, jednocześnie nie ograniczając naszych szans.
Więcej o pokonywaniu unikanie znajdziesz niebawem w książce „Szyfr emocji. Jak zrozumieć to, co czujesz„. Premiera 14 maja 2025


Agnieszka Juroszek
Jestem autorką bloga Psychologia Codzienności, na którym piszę o emocjach, relacjach i psychoterapii.
Prowadzę psychoterapię w podejściu humanistyczno-doświadczeniowym i w nurcie terapii schematu. Wspieram osoby, doświadczające trudności w obszarze emocji, potrzeb, samoakceptacji oraz relacji z innymi ludźmi i komunikacji. Pomagam w pokonywaniu trudnych doświadczeń, takich jak trauma, przemoc, dorastanie w rodzinie pełnej obojętności, krytyki, z problemem alkoholowym, itp.
Jestem psychologiem, psychotraumatologiem, trenerem umiejętności społecznych i psychoterapeutą w trakcie szkolenia (Szkoła Psychoterapii Intra – rekomendacja Polskiego Towarzystwa Psychologicznego). Ukończyłam również szkolenie przygotowujące do pracy w nurcie Terapii Schematu (akredytacja Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematu ISST). Pracuję w Warszawie i online. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.