Zastanawialiście się kiedyś nad tym czego dotyczą marzenia?

O czym ludzie marzą? I po co?

Czasami nasze marzenia są tak różne, ale przecież jest też wiele podobnych. Większość z nas marzy o dobrej pozycji społecznej, szczęśliwych relacjach, dobrej pracy, ładnym domu, rodzinie, pieniądzach. Niektórym marzy się podróż dookoła świata, innym, żeby najnowszy tablet, czy samochód, jeszcze innym więcej dobra i pokoju na Ziemi. I jedni mniej, inni bardziej te marzenia spełniają. Trochę jesteśmy w tym wszystkim podobni i trochę różni. Można by to wytłumaczyć tym, że wszyscy jesteśmy ludźmi i jako ludzie też trochę mamy indywidualności, ale … zbyt ogólne to wyjaśnienie.

A gdyby spojrzeć na to trochę inaczej?

Przygotowując jeden z warsztatów dla młodzieży realizowaniu marzeń, chciałam przekazać jak ważne jest to, by marzenie zamienić w cel i stworzyć konkretny plan realizacji. Robiłam pewną układankę, gdzie do pojęć CEL, PLAN, MARZENIE trzeba było przyporządkować ich opisy. Uczestnicy mieli też ułożyć te pojęcia w kolejności chronologicznej – co jest najpierw, co później. Zauważyłam, że czegoś mi tam brakuje. Niektóre ze zdań charakteryzujących marzenia bardzo mi się kojarzyły z czymś jeszcze…

… z potrzebami

Zaczęłam się wtedy zastanawiać nad tym, czym różnią się marzenia i potrzeby. Jeśli by się tak przyjrzeć, to przecież każde z naszych marzeń, można by dopisać do jakiejś potrzeby. Do jednej albo do kilku. Potrzeby mamy wszyscy wspólne, podobne, ale już preferencje dotyczące tego, jak je zrealizować – różne. Można powiedzieć, że marzenia to takie nasze pomysły jak może wyglądać idealny świat, w którym wszystkie nasze potrzeby są zrealizowane.

Bezpieczny dom z kochającą rodziną zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa, ale też potrzebę miłości i przynależności. Jeśli jeszcze ten dom jest ładny i sami go “tworzymy” to dodatkowo możemy mówić o potrzebie samorealizacji (tworzenie, estetyka). Podobnie będzie z pracą, przyjaciółmi, jedzeniem, realizowanymi projektami, podróżami i marzeniem o lepszym świecie. Każde z nich można by umieścić na którymś szczeblu piramidy potrzeb Maslowa. Te bardziej rozbudowane wizje świata często łączą w sobie potrzeby z różnych szczebli.

Prawda jest taka, że tą samą potrzebę można zrealizować na różne sposoby. Mniej lub bardziej podobne, mniej lub bardziej skutecznie. Ważne jest jednak, by to robić. Czy marzenia są potrzebne? Oczywiście, że tak. One uświadamiają nam czego potrzebujemy. Potrzeby są czyś bardzo podstawowym. Wszyscy je mamy. A niezrealizowane potrzeby rodzą frustrację, smutek, złość.

Zatem niech nasze marzenia będą mądre i realistyczne, przekuwane w cele i plany, abyśmy skutecznie realizowali potrzeby.


Na koniec wiersz o marzeniach:

Kofta Jonasz
Trzeba marzyć

Żeby coś się zdarzyło
Żeby mogło się zdarzyć
I zjawiła się miłość
Trzeba marzyć
Zamiast dmuchać na zimne
Na gorącym się sparzyć
Z deszczu pobiec pod rynnę
Trzeba marzyć

Gdy spadają jak liście
Kartki dat z kalendarzy
Kiedy szaro i mgliście
Trzeba marzyć
W chłodnej, pustej godzinie
Na swój los się odważyć
Nim twe szczęście cię minie
Trzeba marzyć

W rytmie wietrznej tęsknoty
Wraca fala do plaży
Ty pamiętaj wciąż o tym
Trzeba marzyć
Żeby coś się zdarzyło
Żeby mogło się zdarzyć
I zjawiła się miłość
Trzeba marzyć

Podobne wpisy