Czasem mówi się, że doświadczamy trudnych emocji. Wstydu, poczucia winy, lęku, smutku, poczucia odrzucenia, złości, rozczarowania, bezradności. Wielu ludzi wypiera emocje albo wstydzi się o nich mówić. Ale czy to emocje są trudne?

Jeśli spojrzymy na emocje, jako na sygnały o tym, że coś się dzieje, to przestają one tak bardzo przerażać. Świadomość konkretnej emocji jest prezentem, wskazówką. Dzięki niej możemy się zastanowić czego nam brakuje (i znaleźć sposób na zaspokojenie tej potrzeby) albo dostrzec kłamstwa (parszywe myśli i interpretacje) które podpowiedział nam nasz mózg. Nie wszystko co “wiemy” jest prawdą obiektywna. Wiele rzeczy słyszmy od innych ludzi tak często, że po prostu w pewnym momencie zaczynamy w to wierzyć. Nawet jeśli nie jest to prawdą.

Więc dlaczego odbieramy emocje, jako trudne?

Dlatego, że nie zwykliśmy (także jako społeczeństwo) mówić o swoich potrzebach, przyznawać się do nich, rozmawiać o nich. Częściej uczymy się manipulacją zdobywać to, czego chcemy. Dzieciom mówi się, że powinny być twarde, bo życie jest trudne. Ale przez takie gadanie potrzeby nie znikną. Wręcz przeciwnie, stłumione dają o sobie znać w inny sposób. I tak dążymy (często nieświadomie), by je zaspokoić, bo bez tego nie da się żyć Tyle tylko, że robiąc to ukradkiem, zaspokajamy potrzeby o wiele mniej skutecznie, niż gdybyśmy je zaakceptowali i świadomie poszukali (także z pomocą) najbardziej skutecznych sposobów.

Niestety ciągle nam się wmawia, że posiadanie potrzeb jest wstydliwe, jest oznaką słabości. Tylko czy tak naprawdę osoby, które to mówią, nie są przypadkiem największymi tchórzami? Tak bardzo nie potrafią znieść własnych potrzeb, tak bardzo nie wierzą w swoje i innych prawo do posiadania potrzeb, że dewaluują ich znaczenie…

A przecież niezaspokojenie potrzeb jest… chorobą śmiertelną. W skrajnych przypadkach kończy się samobójstwem.

Jeśli potrzebujesz wsparcia

Konsultacja psychologiczna

To forma wsparcia w kryzysach i problemach psychologicznych. Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz psychoterapii, treningu umiejętności, diagnozy czy konsultacji z lekarzem psychiatrą, konsultacja psychologiczna jest dobrym pierwszym wyborem.

Psychoterapia indywidualna

Terapia jest procesem rozwoju, dedykowanym mierzeniu się z przedłużającymi się problemami i zaburzeniami natury emocjonalnej i interpersonalnej. Jest skuteczną w radzeniu sobie z depresją, lękiem, PTSD i skutkami trauma, syndromami DDA i DDD czy zaburzeniami osobowości.

Warsztaty psychologiczne

Zajęcia grupowe w formie treningowej, dotyczące radzenia sobie z emocjami, budowania samoświadomości, samoakceptacji, umiejętności komunikacyjnych. Treningi umiejętności społecznych dla dorosłych i młodzieży. Szkolenia dla rodziców. Grupy wsparcia.

Podobne wpisy