Czyli o tym, dlaczego partner nie domyśla się co czujesz

Kiedy wchodzimy z kimś w związek, początkowo możemy drugą osobę odbierać jako idealną, świetnie nas rozumiejącą. Jest dużo uwagi, zainteresowania, bliskości. W pewnym momencie czar pryska, wkrada się rutyna, przestajemy czuć się ważni, a nasze potrzeby są niezaspokojone. Nie znajdujemy oparcia w drugiej osobie, nie dostajemy tego, czego byśmy chcieli. Może nas to złościć lub smucić. Stąd tylko krok to wzajemnych oskarżeń i pretensji, które jeśli się utrwalą mogą zrujnować związek.


Aby temu zapobiec, musimy nauczyć się odpowiednio się komunikować, tak, by jednocześnie dbać o swoje potrzeby i powodować zbędnych kłótni. Wbrew pozorom ani czekanie, aż druga osoba się domyśli ani wyrażanie niezadowolenia i frustracji nie przyniesie nam długotrwałego zadowolenia.

Wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, że kluczem do szczęśliwej relacji jest nie tylko odpowiednio dobrany partner, ale także dobre umiejętności komunikacji. Umiejętność mówienia, co nam się nie podoba nie wystarczy do zbudowania długotrwałej szczęśliwej więzi. Właściwie wyrażanie potrzeb wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Pułapką, w którą możemy wpaść, jest oczekiwanie, że partner powinien się domyślić czego potrzebujemy. Romantyczne wizje z książek i filmów mogą kusić, a wspomnienie bezkolizyjnego początku związku przyciąga. Jednak, gdy związek wchodzi na swój długodystansowy etap, sytuacja się zmienia. Magiczne wyczuwanie potrzeb jest tylko etapem. Musisz się z tym pogodzić. Odpowiedzialność, za pamiętanie o Twoich potrzebach jest po Twojej stronie.

Prawda jest taka, że tylko Ty wiesz, czego potrzebujesz. Twój partner/partnerka jest odpowiedzialny za to, czego on/ona potrzebuje i za komunikację tego Tobie w sposób, który jest “do przyjęcia”. Druga osoba nie siedzi w Twojej głowie i wcale nie musi tego robić.

Pragnienie, by druga osoba domyśliła się czego potrzebujesz, może wynikać z różnych rzeczy, przykładowo:

  • Nigdy nie doświadczyłeś/aś prawdziwego zrozumienia i chcesz ten brak nadrobić – w efekcie przeginasz z oczekiwaniami w drugą stronę
  • Czujesz się niekomfortowo mówiąc o swoich potrzebach i masz poczucie winy z tym związane
  • Boisz się odmowy i odrzucenia, więc wolisz nie prosić
  • Głupio Ci wyrażać potrzebny, bo co jeśli drugiej osobie będzie głupio odmówić?
  • Nauczono Cię, że masz się poświęcać i dostosowywać, ale w głębi czujesz pragnienie bycia ważny/ważną
  • Twoja przyjaciółka wie czego potrzebujesz, więc czemu partner miałby być gorszy?
  • Traktujesz domyślanie się ze strony drugiej osoby jako przejaw miłości
  • Chcesz, by druga osoba udowodniła Ci, że jesteś ważny/ważna

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny nie wyrażasz potrzeb, możesz się spodziewać, że to zaprowadzi Cię na manowce.

Dlaczego to nie działa?

Bo druga osoba, w odpowiedzi na takie oczekiwania i wizje będzie czuła się przeciążana, niewystarczająca, osaczona, itp. Co zrobi wtedy? Zaatakuje Cię lub się wycofa. Jest jeszcze opcja, że początkowo się dostosuje, ale w pewnym momencie frustracja urośnie do zbyt dużych rozmiarów. Ostatecznie doprowadzi to do kryzysu związku lub rozpadu relacji.
A to w konsekwencji tylko osłabi Twoje i tak kruche JA.

Kryzysom lepiej zapobiegać. Na leczenie czasem może już być za późno.

W komunikacji potrzeb ważne jest, by wyrażać je wprost

Powiedz, czego potrzebujesz i w jaki sposób partner może Ci to dać. Zapytaj, czy do jest dla niego w porządku. Jeśli odmówi, przyjmij to.

Odmowa konkretnej prośby nie musi oznaczać odmowy Twojej potrzeby. Zapytaj czy partner widzi jakiś inny pomysł, aby dać Ci to, czego potrzebujesz w taki sposób, by dla drugiej osoby to było w porządku.

Współpracujcie zamiast walczyć.

I przede wszystkim rozmawiajcie o tym, jak rozmawiać. Każdy związek jest inny, każda osoba jest inna. Dawajcie sobie prawo do błędów i szukajcie własnych sposobów.

Jeśli macie taką potrzebę, skorzystajcie z konsultacji dla par.

Na blogu znajdziesz też całkowicie darmowy poradnikJak rozmawiać o emocjach“.

A 14 stycznia (sobota) 9-17 zapraszam Cię na praktyczny trening “Jak rozmawiać o potrzebach i emocjach“.

POWIĄZANE TREŚCI

Warsztat: Jak rozmawiać o potrzebach i emocjach

Naucz się w jaki sposób możesz rozmawiać z bliskimi, aby budować długotrwałe satysfakcjonujące więzi, oparte na empatii i asertywności.

Jak skutecznie stawiać granice

Dowiedz się, co możesz zrobić, jeśli Twoje granice są przekraczane przez innych. Poznaj 4 nieagresywne kroki wyznaczania granic.

Psychoterapia indywidualna

Otrzymaj wsparcie i pokonaj ograniczenia. Naucz się lepiej radzić sobie z emocjami i budować relacje, dzięki procesowi psychoterapii i rozwoju osobistego.

Podobne wpisy