Kiedy warto zmienić terapeutę

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać innego terapeutę lub planujesz zakończyć terapię, ponieważ nie przynosi ona efektów albo coś Cię w niej męczy, frustruje, rozczarowuje, przeczytaj, co powiedziałabym osobie, która rozważa zmianę psychoterapeuty.

Zwiększysz w ten sposób swoją szansę na uniknięcie powszechnych błędów.

Psychoterapia to skomplikowany proces, w trakcie którego zwykle pojawiają się trudniejsze momenty. Frustracja w trakcie tego procesu nie powinna być powodem do zmiany terapeuty tylko motywacją, by z terapeutą porozmawiać o tym, co odczuwasz. Są jednak pewne sytuacje, kiedy warto rozważyć zmianę terapeuty. Sprawdź jakie.

Zmień terapeutę, jeśli:

 • często mówi Ci co masz zrobić, daje nieproszone rady, które nie przystają do Twojej sytuacji i nalega na ich stosowanie
 • wyśmiewa Cię, stosuje wyzwiska
 • okazuje się, że nie posiada kwalifikacji do prowadzenia terapii (zawód psychoterapeuty w Polsce nie ejst prawnie uregulowany, każdy może twierdzić, że jest psychoterapeutą)
 • nie szanuje czasu – często odwołuje spotkania nagle, często się spóźnia
 • zmusza Cię do stosowania technik, które wywołują Twój dyskomfort i krytykuje Cię, że nie chcesz tego robić
 • narusza Twoje fizyczne granice, przekonując Cię, że to dla Ciebie dobre
 • nie przestrzega zasad tajemnicy zawodowej albo mówi, że jest doświadczony i nie musi korzystać z superwizji
 • wyraża się prześmiewczo lub podważająco o Twoich poglądach religijnych, orientacji seksualnej, emocjach itp.
 • zmienia temat, gdy chcesz rozmawiać o czymś konkretnym

Porozmawiaj o tym z terapeutą, jeśli:

 • Odczuwasz frustrację, zniecierpliwieniem gniew na terapeutę, boisz się stosowania jakiejś techniki czy metody, coś Ci się nie udaje w realizacji Twoich celów lub zadań domowych
 • Nie zgadzasz się ze zdaniem terapeuty
 • Nie odpowiada Ci coś w sposobie prowadzenia terapii
 • Terapia nie przynosi rezultatów
 • Zmiany zachodzą zbyt szybko i to powoduje zbyt wiele emocji
 • Masz wrażenie, że terapeuta Cię nie rozumie, czegoś nie zauważa

Jak powinien zareagować terapeuta na Twoje uwagi?
Dobry terapeuta wysłucha Twoich uwag i odniesie się do nich. Porozmawia z Tobą o Twoich emocjach. Być może wytłumaczy Ci pewne zjawiska. Może zmieni coś w sposobie prowadzenia terapii. Może pokieruje Cię do innego specjalisty.
Nie zawsze musi zgodzić się z każdą sugestią i oczekiwaniem, ale odniesie się do nich z szacunkiem.
Jeśli terapeuta nie pozwoli Ci wyrazić swoich wątpliwości czy emocji związanych z terapią lub powie Ci, że tylko Ci się wydaje – udaj się do innej osoby.

Pamiętaj

Przeżywanie trudnych emocji związanych z terapią i osobą terapeuty jest całkowicie normalne i nie powinno być powodem do zakończenia terapii, zwłaszcza, jeśli próbowałeś/aś już pracy z wieloma terapeutami.
Jeśli masz trudności w relacjach, będziesz je prawdopodobnie odczuwać także w relacji z terapeutą, bo to też relacja.
Nie rezygnuj z tego powodu z terapii. Wybierz specjalistę, który specjalizuje się w pracy z trudnościami, z którymi się zmagasz i rozmawiaj z nim o tym, co jest trudne.

Masz prawo sprawdzić podejście różnych osób i wybrać taką, której podejście odpowiada Ci najbardziej. Pamiętaj jednak, by nie było to szukanie w nieskończoność. Jeśli ciągle zmieniasz terapeutę – poszukaj kogoś polecanego do pracy z Twoim problemem lub zatrzymaj się u jednej wybranej osoby i „daj sobie czas”.
Jeśli masz wysoki poziom samokrytycyzmu, trudności z zaufaniem, wchodzeniem w relacje czy podtrzymywaniem ich, zobaczenie efektów terapii może zająć więcej czasu.
Co jeszcze Twoim zdaniem warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję, czy kontynuować terapię, czy nie?

Oceń artykuł

Oceń artykuł


Chcesz nie przegapić kolejnych poradników i artykułów?

Obserwuj stronę, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, poradnikach i innych możliwościach wsparcia w rozwoju osobistym!

Jeśli potrzebujesz wsparcia

Konsultacja psychologiczna

To forma wsparcia w kryzysach i problemach psychologicznych. Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz psychoterapii, treningu umiejętności, diagnozy czy konsultacji z lekarzem psychiatrą, konsultacja psychologiczna jest dobrym pierwszym wyborem.

Psychoterapia indywidualna

Terapia jest procesem rozwoju, dedykowanym mierzeniu się z przedłużającymi się problemami i zaburzeniami natury emocjonalnej i interpersonalnej. Jest skuteczną w radzeniu sobie z depresją, lękiem, PTSD i skutkami trauma, syndromami DDA i DDD czy zaburzeniami osobowości.

Warsztaty psychologiczne

Zajęcia grupowe w formie treningowej, dotyczące radzenia sobie z emocjami, budowania samoświadomości, samoakceptacji, umiejętności komunikacyjnych. Treningi umiejętności społecznych dla dorosłych i młodzieży. Szkolenia dla rodziców. Grupy wsparcia.

Więcej artykułów